Ağız içi yaralarına iyi gelen bitkiler nelerdir?

By  |  0 Comments

Ağız yaraları dudakta, yanak içinde, dilde ağrılı ve acı şeklinde oluşan yaralardır. Bunlar; aft, uçuk ya da ağız kanserlerinden dolayı oluşabilir. Bu yaraların en önemli nedeni sinir ve stresten dolayı kaynaklanmaktadır. Fazla asitli yiyecek ve içecek tüketimi de ağız yaraları nedenleri arasındadır. Sağlığa birçok zararı olan sigara ve alkol ağız yaralarına da neden olur. Vitaminselde olabilen ağız içi yaraları B12 vitamini eksikliğinde görülebilir. Yemek yerken dilinizi ısırmanız, ağız içini tahriş etmeniz ve sert bir cisim tüketirken yanak kenarınıza zarar vermeniz ağız yaralarına neden olur. Behçet, aids ve ateşli hastalıklarda ağız yaralarını ortaya çıkarır. Bu yaralar uzun sürüp, geçmiyorsa dilde yanakta ve dudak kenarlarında beyaz şekilde bulunuyorsa ağız kanserinin belirtisi olarak da görülebilir.

Ağız içi yaralarına iyi gelen şifalı bitkiler

Biberiye: İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vitamin eksikliğinden dolayı oluşan ağız yaralarını engelleyen biberiye ağız yaralarına iyi gelir.

Nane: Nane içinde bulunan tanenler sayesinde mikrop öldürücü etkisiyle ağız yaralarına iyi gelmektedir.

Kantaron: İçinde bulundurduğu reçineler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kantaron bitkisi ağız içinde yaraların oluşmasını engeller.

Civanperçemi: Civanperçeminde bulunan uçucu yağ asitleri sayesindeateş düşürücü etkisi olan civanperçemi yüksek ateşten dolayı meydana gelen ağız yaralarına iyi gelir.

Anason: Anason rahatlatıcı etkisiylesinirleri gevşeterek sinir ve stresten dolayı oluşan ağız yaralarını engeller.

Kekik: Kekik fazla asit tüketiminden dolayı oluşan ağız yaralarının iyileşmesini hızlandırmaktadır.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply