Banotu (Hyoscyamus Niger)

By  |  0 Comments

Genellikle yolların kenarlarında birikerek gölgelerin bulunduğu bölgelerde geniş bir yetişme sahasına yayılan banotu, yapı itibariyle beyaz tüylerden meydana gelmektedir. Kırmızı, mor ve sarı gibi çiçekleri bulunan banotunun pek çok tohumu bulunmaktadır. Kullandığımız ilaçların içerisinde yer alan banotunun boy aralığı 80 ve 90 cm arasında değişmektedir. Zehirli etkisi sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri ortadan kaldıran banotunun faydaları kişiden kişiye göre değişmektedir. Atropin ve skopolamin içeren banotunun çiçek ve meyve verme özelliği bulunmaktadır. Doğa üzerinde beşten fazla türü bulunan banotu, içeriğindeki bileşenler sayesinde güçlü bir ağrı kesici özelliği taşımaktadır. Özellikle Trakya’da yetişen siyah banotunun kullanımı için doktor tavsiye gerekmektedir. Tavsiye edilen miktar dışında kullanılmamalıdır.

Banotunun Faydaları

Uyuşturma etkisi sayesinde vücuttaki ağrıları en aza indiren banotu, genellikle gün içinde yaşanan stres bazlı baş ağrılarının kısa sürede vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
Çocuklarda meydana gelen alt ıslanma sorunu üzerinde önemli bir etkiye sahip olan banotu hastalıkların tedavi süresini kısaltmaktadır.
Şifalı bitkiler kapsamında göz atabileceğiniz bir ot olan banotunun yemeklerden sonra midede oluşan sancıları giderici bir özelliği bulunmaktadır. Spazm ve kasılmalar gibi tipik problemleri ortadan kaldıran banotu, hazımsızlık sıkıntılarını da tedavi etmektedir.
Özellikle ileriki yaşlarda kadınlarda görülen titreme sorunlarını engelleyen banotu bitkisel tedavi süresince vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin düzeyini maksimuma çıkarmaktadır.
Akciğerlerde oluşan nefes problemleri üzerinde etkili bir tedavi unsuru haline gelen banotunun astım üzerinde faydalı etkiler yarattığı bilinmektedir.
Vücuda rahatlık ve gevşeme hissi kazandıran banotunun kramp ve kasılmalar üzerinde de yeterli düzeyde başarılı sonuçlar oluşturduğu kanıtlanmıştır.
Kanı temizleme özelliği taşıyan banotu, vücut metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
Uykusuzluk ve uykusuzluğa bağlı sinirlilik halini engelleyen şifalı ot, ani ishal problemlerini de kısa sürede tedavi etmektedir.
Beyin hücreleri üzerinde yararlı etkileri bulunan banotu, zeka gelişimine katkı sağlamaktadır.
Ani ruh hali değişimlerine bağlı olarak meydana gelen kalp çarpıntılarını tedavi edici özelliğe sahip olan banotunun uygun dozajda kullanılması gerekmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply