Bergamot yağının faydaları nelerdir?

By  |  0 Comments

Trabzon’dan Aslı hanımın sorusu olan; bergamot yağının faydaları konusunda bilgiyi merak eden takipçimizin bu sorunu cevapsız bırakmayarak cevaplandırıyoruz.

Bergamot yağının faydalarını saymakla bitiremeyiz beklide ama belli başlı faydalarından bir kaçını sıralayacak olursak güzel kokusu, kasılmaları önlemesi, sindirimi düzenlemesi, sedatif etkiye sahip oluşu, hafif dereceli depresyona iyi gelmesi, ateş düşürücü oluşu gibi birçok faydası bulunmaktadır. Bergamot ağacı meyvelerinden elde edilmiş olan bergamot yağı yıllardan beri çeşitli birçok sağlık problemlerine yardımcı olarak kullanılan bitkisel yağlardan bir tanesidir. Herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte her cilt tipi içinde uygun olan bergamot yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Etkisini etkin ve belirgin bir şekilde görmek istiyorsanız, kesinlikle uzun süreli kullanmanızı önermekteyiz ancak belli bir dozda aşırıya kaçmayacak şekillerde kullanmalısınız. Bildiğiniz üzere her şeyin fazlasının kullanımı birçok probleme neden olabilmekte olup kısa vadede zararı olmasa bile uzun vadede zararı olmayacak anlamına gelmemektedir. Artık gel gelelim bergamot yağının faydalarını sizler için maddelendiriyoruz. Henüz hiçbir yerde duymadığınız ve görmediğiniz bergamot yağının faydalarını sizler için araştırdık.

Muhteşem bergamot yağı mucizesi

Aromaterapi:

Hoş kokusu sayesinde çoğunlukta yaygın bir şekilde aromaterapilerde kullanılmaktadır. Bergamot kokusu sayesinde cildinizi canlandırır, bunun yanında stres, depresyon, kaygıya iyi gelmektedir. Bunun yanında bulunduğunuz ortama güzel koku vermesi için de kullanabilirsiniz.

Cilt bakımı:

Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılan bergamot yağı tam bir antiseptiktir. Yağlı bir cilde sahip olanların cildinde ki fazla yağı olma ve gözenekleri açmada, sivilce oluşumlarını yok etmede oldukça etkindir.

Yüksek ateş:

Banyo suyunuza ekleyerek kullandığınız bergamot yüksek ateşi olanların ateşlerini dengeleyerek düşürdüğü bilinmektedir. Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyona neden olan hastalıkların tedavisinde yaygın şekillerde kullanılmaktadır.

Dezenfektan:

Bergamot yağı içerdiği bileşenler sayesinde tamamen doğal ve %100 etkili dezenfektan görevi görmektedir. Mantar, virüs, bakteri, mikrop oluşumlarını ve bunlara bağlı oluşan enfeksiyonları önlemede bire bir etkilidir. Cilt temizliğinizde sıklıkla ve de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz her hangi bir yan etkisi yoktur.

Bergamot yağının diğer faydaları:

  • Romatizma ağrılarını önler
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Metabolizmanızı hızlandırır
  • Selülit’i yok eder
  • Safra sıvısını artırır
  • Enzimleri çalıştırır
  • Yağ asitlerini dengeler

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply