Crohn hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

By  |  0 Comments

Denizli’den Melek hanımın sorusu olan crohn hastalığının belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemleri hakkında merak ettiği soruları cevaplandırıyoruz.

Crohn hastalığı mideniz ile bağırsak arasında bulunan kanalık süreğen olarak tekrarlayıcı ve genel olarak inflamatuvar bağırsak hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Gelişmiş toplumların getirisi olan bu hastalık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yılarda belirgin oranlarda artık göstermiştir. Crohn hastalığının teşhisi alanında uzman gastroenterolog, radyolog, patolog, cerrah ve hemşirelerden oluşan bir ekiple  ayaktan ve yatarak şekillerde belirlenerek tedavi edilir. Crohn hastalığı genelde İmmün sistemin de regülasyonun bozulması, dış faktörler (sigara, enfeksiyon vb.), hijyen faktörleri, yanlış diyetler, anne sütü alınıp alınmaması, mikroorganizmalar gibi nedenlerden meydana gelmektedir.

Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

Crohn hastalığı bulguları tutulan yere ve hastalık aktivitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sık görülen bulgulara göre crohn hastalığının belirtileri;

Kalın barsağın tutulduğu hastalarda dışkı ile birlikte kan gelmesi de görülebilir.

  • İnce barsak tutulumu gösteren hastalarda,  karın ağrısı ve ishal vardır;
  • Crohn hastalığının aktif döneminde hastalar yorgunluk halsizlik hisseder ve ateşleri olabilir.
  • Crohn hastalığı makat çevresinde çatlak, iltihaplı akıntı yapan fistüller, abseler hastalığın diğer belirtileridir.
  • Barsakda ciddi derecede daralmanın oluştuğu hastalarda karında şişlik, ağrı, kusma ve kabızlık görülebilir.
  • Crohn hastalığında perianal apse oluşabilmektedir.

Crohn hastalığının tedavisi?

İlk olarak crohn hastalığında ilaçla tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Amaç inflamatuvar aktiviteyi engellemek için baskılayarak sessiz bir döneme sokmaktır. Crohn hastalığında tedavi hastalığın yerleşim yeri ve aktivitesine göre farklılık gösterir. Fakat hastalık tam olarak tedavi edilemez. Hastalığın şiddetine göre tek veya birçok ilaç bir arada tercih edilebilir. Son aşamada bunlar işe yaramıyorsa cerrahi müdahale yöntemine başvurulur.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply