Havuç tohumu yağının faydaları nelerdir?

By  |  0 Comments

Havuç yağının mucizeleri saymakla bitmiyor sizler için genel olan faydalarını bir araya getirdik ve derledik. Havuç yağı kullanarak birçok hastalığınızın önüne geçebileceğinizi yazımızda göreceksiniz.

Aromaterapi masaj da kullanılan havuç tohumlarından elde edilmiş bitkisel yağlardan biri olan havuç tohumu yağı, doğal kokusu ve birçok farklı yönden sağlığa faydasından ötürü son zamanlarda oldukça dikkat çekmektedir. Havuç tohumu yağı, isminden de anlayacağınız üzere kurutulmuş yabani havuç tohumlarından elde edilen esansiyel bir yağdır. Dolayısıyla bugün birçok internet sitesinde görebileceğiniz havuç rendesinden elde edilen ev yapımı havuç yağından veya ayrı bir ürün olarak satılan havuç tohumu yağlarının birçok farklı özelliğe sahip olduklarını göreceksiniz. Havuç yağı ve havuç tohumu yağı aynı değildir. Havuç tohumu yağının hem cilde hem de iç organlarımıza oldukça faydası vardır. Şimdi gel gelelim havuç tohumu yağının ne işe yardığına.

Antioksidan özelliktedir

Esensiyel yağlarda bulunan antioksidanlar oldukça önemlidir çünkü böylelikle serbest radikallerin sizlere verdiği zararı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Havuç tohumu yağı cilt kırışlıklarına, saç ta beyazlamalara, eklem tutulmalarına ve göz bozukluklarına karşı oldukça etkilidir.

Antiseptik ve dezenfektan özelliktedir

Bu mucizevî yağ enfeksiyonlara ve mikroplara karşı oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Ciltte ki yaraları iyileştirir ve sadece cildinizi değil, boğaz, ağız, mide, bağırsak ve idrar yollarında oluşan enfeksiyonlara karşı vücudunuzu korur. Grip veya öksürük benzeri viral enfeksiyonlardan da sizleri koruyacaktır. Havuç tohumu yağı karaciğeri ve böbrekleri temizlemeye yardımcı olur.

Cildi yeniler

Havuç tohumu yağının belki de en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesidir cilt bakımı. Bu yağ cildi nemlendirerek, cilde yumuşaklık yaratır. Hatta yumuşatıcı bu özelliği sayesinde sedef ve egzama hastalıklarında da kullanılabilmektedir. Belirtmek gerekir ki bu tip yağlara alerjiniz varsa çok daha dikkatli olmalısınız. Son olarak bir diğer faydası da cildinizin yenilenmesini sağlayan A vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin bir yağ olması sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanma sürecini ortadan kaldırır.

Güneş ışınlarına karşı korur

Bazı araştırmalar havuç tohumu yağının güneşin zararlı Uv ışınlarına karşı koruyucu özellikte olduğunu göstermiştir. Birçok güneş kreminin içerisinde havuç tohumu yağına rastlayabilirsiniz. Ancak tek başına kullanıldığı takdirde bu yağın koruyucu etkisi kısa süre içinde etkili olacaktır. Dolayısıyla uzun süreler, yoğun şekilde güneşe maruz kalacaksanız havuç yağından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizin bronz bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur.

Saç ve kirpik bakımı

Havuç tohumu yağı kirpiklerin ve saçın sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olur. Saç ve saç derisini nemlendiren yağ aynı zamanda saçı güçlendirerek kırılmalarını önlerler. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak havuç tohumu yağı ile saç ve saç derinize masaj yapabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply