Hindistan cevizi yağı faydaları

By  |  0 Comments

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Birçok hastalığa iyi gelen hindistan cevizi yağının faydalarından bazıları:

 • Güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda anti bakteriyel ve anti fungal bir yağdır.
 • Eğer dikkatli düşünürseniz kilo vermek için gerçekten kolay bir yöntem olduğunu göreceksiniz. Salatalarınıza, yemeklerinize ayçiçek yağı eklemek yerine bir miktar hindistan cevizi yağından eklerseniz kilo almaz, bunun yerine kilo verirsiniz.
 • Bağırsak solucanlarının düşürülmesine de fayda sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Tırnakların kırılmasını önler. Tırnak bakımı sağlar.
 • Tiroid bezlerinin düzgün çalışmasına yardım eder.
 • Kemikleri korur, osteoporoz yani kemik erimesi hastalığını önler.
 • Karaciğeri korur.
 • Yüksek oranda alkol tüketen kişilerin hindistan cevizi meyvesi veya yağını tüketmelerini öneririz. Bu sayede karaciğerlerini alkolün zararlı etkilerinden bir parça olsun koruyabilirler.
 • Böbrekleri koruyucu etkisi de vardır.
 • Dudakların çatlamasını engeller.
 • Meme kanserine karşı da koruyucu etkisi vardır.
 • Kolesterolü dengeler, düzenler.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır.
 • Strese iyi gelir, rahatlamaya yardım eder.
 • Kötü koku oluşumunu da engeller.
 • Vücuttaki çatlaklara da iyi gelir. Çatlak oluşumunu azaltır. Güzel bir görünüm sağlar.
 • Anne sütünü arttırıcı özelliğinin olması da hindistan cevizi yağının faydaları arasındadır.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır Mı?

Bitkilerin yağları çıkarılarak birçok hastalığın tedavisinde yada zayıflama, kilo verme gibi alanlarda kullanılmaktadır. Coconut yağı da bu şifalı yağlardan biridir. Diyet mi yapıyorsunuz, kilo mu vermek istiyorsunuz? Fazla kilolarınızdan sıkıldınız mı? İşte bu şifalı tam da zayıflamanız için kullanabileceğiniz bir yağdır. Dengeli bir şekilde kilo verebilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Özellikle göbek bölgesindeki yağlarınızdan kurtulmanız için fayda sağlar.
 • Bölgesel zayıflama yani bölgesel incelme için oldukça yararlıdır.
 • Yapılan bir araştırmaya göre yemeklerine hindistan cevizi yağından eklenen kişilerin düzenli bir şekilde bu yağlı yemeklerden yediğinde kilo verdiği görülmüştür. Araştırmanın sonuçlarından birine göre vücuttaki birçok bölgeye göre karın bölgesinden verilen kilolar daha fazlaydı.
 • Bu şifalı yağ sayesinde kilo verirken aynı zamanda tokluk hissiyle fazla yemek yemekten kurtulacaksınız. Tokluğu arttırır.
 • Kolayca emilebilen bir yağdır. 100 gram hindistan cevizi ortalama olarak 660 kaloridir.
 • Sindirim sistemini rahatlatması ve metabolizmayı hızlandırması sebebiyle de kilo vermeye yardım eder. Hazımsızlığı önler.

Hindistan Cevizi Yağı İle Göz Altı Torbalarından Kurtulun!

Gözlerinizin altında torba oluşmasından ve göz altı kırışıklıklarından rahatsız mı oluyorsunuz? O halde bu yağı kullanarak göz altı torbalarından ve göz altında oluşan kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Bunun için parmak uçlarınıza bu yağı damlatın. Gözlerinize kaçırmadan bu yağ ile göz altlarınıza masaj yapın. Bu uygulamayı gece yatmadan yarım saat önce yapmalısınız. Gözlerine kaçırmamaya özen gösterin. Bu sayede göz altı torbalarından ve kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı İle Peeling Yapabilirsiniz!

Vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulma işleminin diğer bir adı peeling’tir. Peeling işlemi için de bu yağı kullanabilirsiniz. Bu etkisi için bir miktar yağı bir miktar toz şeker ile karıştırın. Peeling yapmak istediğiniz bölgeye uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra işlem yaptığınız bölgeyi ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Cildinizin bu sayede yumuşadığını fark edeceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları!

Bu şifalı yağ sayesinde muhteşem görünümlü, parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Bunun için bu yağdan avucunuza alın, saçınıza uygulayarak 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonunda saçınızı ılık su ile yıkayıp durulayın. Özellikle bazı şampuanlar hindistan cevizi özü ile hazırlanır. Bu sayede hem saçlarınız güçlenir hemde güzel kokar. Güçsüz saçlara hacim verir, dolgunluk kazandırır. Sağlıklı uzamasını sağlar. Hindistan cevizi özlü saç bakım kremleri ile saçlarınızı ovabilirsiniz bu sayede saçlarınız güçlenir ve saç dökülmesi de azalır.

Kokonat Yağı ile Makyaj Fırçalarınızı Kolayca Temizleyin!

Bu yağ ile makyaj fırçalarınızı da kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için bir kaseye antibakteriyel sabun koyun. İçine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyip karıştırın. Makyaj fırçalarını bu yağa sokarak temizleyebilirsiniz. Bu işlemi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Ağız Kokusundan Kurtulun!

Kokonat yağı sayesinde hem ağız kokusundan hemde ağız içindeki bakterilerden kurtulabilirsiniz. Harika kokusu sayesinde ağızdaki kötü kokuları giderir. Aynı zamanda ağızdaki zararlı bakterileri öldürerek diş sağlığını korur. Bunun için bir bardak suyun içine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu karışım ile gargara yapın. Bu sayede ağız kokusundan kurtulacaksınız.

Coconut Yağı ile Kuru Ciltleri Nemlendirin!

Herkesin bildiği gibi birçok şampuan, duş jeli ve banyo bakım ürünlerinde hindistan cevizi özü kullanılmaktadır. Ayrıca cildinizin ipeksi ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını herkes gibi siz de istersiniz. Hele ki bayanlar ciltleri pürüzsüz görünsün ve güzel koksun ister. Bu şifalı meyve özü ile yapılan kremler cildinizi istediğiniz ipeksi görünüme kavuşturduğu gibi güzel kokmasını  da sağlar. Kuru ciltlere fayda sağlar, kuru ciltleri nemlendirir. Güneşin zararlı etkilerini azaltarak güneşe karşı da koruyucu etki gösterir. Kokonat yağı, cildin kuruyarak pul pul dökülmesini engeller. Yaşlanmayı da geciktirir.

Hindistan Cevizi Yağı İle Alzheimer’a Karşı Korunun!

Alzheimer hastalığı dünya çapında hızla yayılmaya devam etmektedir. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Bu hastaların beynin bazı bölümlerini kullanamadığı saptanmıştır. Yapılan araştırmalara göre hindistan cevizi yağı tüketerek alzheimer ve unutkanlık gibi beyin hastalıklarına karşı korunmanın mümkün olduğu ortaya çıkmıştır.

Kaynaklar:

Authoritynutrition : top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil
Organicfacts : organic-oils/organic-coconut-oil/health-benefits-of-coconut-oil
Everydayroots : coconut-oil-uses

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply