Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

By  |  0 Comments

Yeterince su içmemek, beslenme düzeninin bozulması, hareketsizlik, lifli yiyecekleri az tüketmek, stres, depresyon, tuvalet ihtiyacını ertelemek, bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, antidepresanlar, demir hapları), hipotiroid ve nörolojik hastalıklar, huzursuz bağırsak sendromu, ve hamilelik durumları kabızlık yapabilir.

Kabızlık genelde evde çözüm aranan ve doğal bitkilerle ve gıdalarla giderilmeye çalışılan bir rahatsızlıktır. Kayısı tüketmek, zeytinyağlı yemekler yemek, bitki çayları, evde uygulanabilecek tedavilerdir.

Ancak; uzun süren kabızlık rahatsızlığı için, mutlaka bir dahiliye hekimine başvurmak gerekir.

Şimdi, evde uygulayabileceğiniz, kabızlık durumunu gideren, kabızlığa iyi gelen bitki çaylarını sizlere aktarmak istiyoruz.

Kabızlığı Gideren Bitki Çayları :

Kuşburnu Çayı : Dolaşım sistemini hızlandırma ve hazmı kolaylaştırma özelliğinden dolayı kabızlık için önerilir.

Adaçayı : Adaçayını normal çay olarak değil de demledikten sonra soğutmaya bırakarak gargara olarak kullanıldığında kabızlık problemine iyi gelir.

Rezene Çayı : Şişkinliği önler, dışkıyı yumuşatır ve rahat tuvalete çıkmayı sağlar. Çok yoğun bir yemekten sonra oluşun mide kramplarına ve kabızlığa iyi gelir.

Nane Çayı : Kolay tuvalete çıkarma özelliği vardır. Hazmı kolaylaştırır, şişkinlik, gaz gibi şikayetlerde kurtarıcı bir çaydır. Sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Zencefil Çayı : Zencefil çayının içerisine bal ve süt eklediğinizde hem kabızlıktan kurtulur hem de stresi azaltır. Zencefilin ödem attırma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma özelliği bulunur.

Isırgan Otu Çayı : Kabızlık oluşmaya başladığı zaman gün aşırı ısırgan otu çayı içilirse kabızlık sorununuz ortadan kalkar.

Karanfil Çayı : Anti-mikrobik özelliği vardır. Mikrop ve virüsleri öldürür. Kabızlığın doğal çözümü olarak kullanılır.

Meyan Kökü Çayı : Mide sorunlarına ve onikiparmak bağırsağına iyi gelir. Mide şişkinliğini alır ve mide düzenleyici olduğu için kabızlık sorununa iyi bir bitki çayıdır. Aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

Karahindiba Çayı : Bir bardak kaynar suyun içerisine kuru karahindiba yapraklarını koyup demlemeye bırakın. 10 dakika kadar bekledikten sonra içebilirsiniz. Karahindiba çayı bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık sorununuzu çözer.

Ekinezya Çayı : Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğinden dolayı kabızlık sorununa çözümdür. Aynı zamanda idrar yolları enfeksiyonlarında da kullanılır.

Önemli : Sindirim sistemini düzenleyen bitki çaylarının uzun süre kullanılması bağırsak tembelliğine yol açar. Bu nedenle çok uzun süre bitki çayları kullanmamak gerekir. Tansiyon, kalp, şeker hastaları ve antibiyotik vb ilaç kullanan hastaların doktor kontrolü olmadan bitki çayı kullanması yararlı olmayacaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply