Pancarın zayıflatıcı etkisi

By  |  0 Comments

Geçtiğimiz yılın süper besinlerinden olan pancarın, yağ oranı düşük, antioksidan ve vitamin deposu olarak faydaları çok saymakla bitmiyor. Beslenme-Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Uzm. Dyt. Gizem Keservuran iyi bir probiyotik olan pancarla yapılan akşam detoksu tarifi paylaştı.

KARACİĞER DOSTU PANCAR

Pancarın yeşil yaprakları demir ve A ve C vitamini deposu iken, kendisi yani yumru kısmı kusursuz bir folik asit, manganez, potasyum ve lif kaynağıdır.

Pancar karaciğer detoksunda kullanılır, aynı zengin içeriği ile karaciğerin detoks kapasitesini de arttırır. Pancardaki kalori oranı çok düşük olduğu gibi yüksek oranda lif içerir. Bu da kilo almanıza sebep olabilen yiyeceklerden daha az tüketmenizi sağlar.

Pancar glutatyon peroksidaz enzimini içerir. Bu enzim, beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Aynı zamanda da amino asitlerden glutaminden de zengindir.

Kilo vermeye çalıştığınızda çoğu doğal sebzeyi yemeniz harika bir yol diyebiliriz. Fakat özellikle pancar ile hazırlayacağınız Akşam Detoksu ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve tokluk hissini verdiği gibi bağırsakların da doğru çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecinizde vazgeçilmezdir.

PANCAR MI, PANCAR SUYU MU?

İşte dikkat edilmesi gereken konu: 1 Pancar 8 mg (+-2) şeker içerir. Bu da zayıflamak isteyen kadınlar için istenmeyen bir durum. Fakat pancarın suyu sıkıldığında şeker / karbonhidrat posa kısmında kalır ve süzülmez.

Bu nedenle pancar suyu şekersiz ve bol lifli içeriği ile (2.3 gr) tok tutarken bağırsakları da maksimum düzeyde çalıştırır. Ayrıca içeriğindeki B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile birlikte demir ve karoten açısından da zengindir.

SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN PROBİYOTİK ŞART

Doğru bağırsak florasına sahip değilseniz ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz ya da tehlike sınırında kilo verirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gerekenlerden biri de bağırsaklarınızın florasını dengelemek olmalıdır.

Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar da probiyotikler ile sağlıklı kilo vermenin birbiri ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir.

Akşam detoksu için malzemeler:

3 Adet Taze Pancar (Sert, yuvarlak, lekesiz ve yoğun kırmızı renkte olanları tercih edin.)

Probiyotik (100 ml)

Hazırlanışı:

3 adet pancarınızı yıkadıktan sonra 4 parçaya bölün ve meyve sıkacağında sıkın. Posasını tekrar sıkmayın.

Çıkardığınız pancar suyuna 1 Ölçek (5 ml / 1 tatlı kaşığı) Probiyotik ekleyin ve hafifçe karıştırın.

Bunu her akşam yemeği öncesi veya yemek sırasında için. Hem yemeği az yiyeceğiniz gibi hem de sindirim sisteminizi düzenleyecek ve kilo vermenizi hızlandıracaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply