Sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı?

By  |  0 Comments

Diyet dedikleri;

Hiç düşündünüz mü insanlar çağlar boyu nasıl beslendi? Veya insan vücudu nasıl beslenmeli?

Biz insanlar hiçbir zaman çok düşük miktarlar dışında şeker yemek için tasarlanmadık. Biz şekerin o kadar az olduğu bir dünyada şekillendik ki, ne kadar şeker ve karbonhidrat içeren ürün var ise gıda zincirinin bir parçasıymış gibi sonradan planlı ve programlı olarak hayatımıza eklendiler.

Kasıtlı olarak uyuşturucuya bağımlı hale getirilen laboratuvar farelerini bir düşünün. Onlara uyuşturucu ile tatlı bir şeyler arasında bir seçim şansı verildiğinde, bilin bakalım hangisini seçtiler?

Her seferinde tatlı şeyleri seçtiler! Çünkü aslında karbonhidrat bağımlığı sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar güçlü ve tehlikeli bir hal almıştır. İşte bizde bu şekilde karbonhidrat içeren gıdaları özellikle tatlıları sanki tüketilmesi gereken bir gıdaymışçasına programlandık.

Biz insanlar yüzyılları aşkın bir süredir çok büyük değişimlere uğramadan var olduk. Tarımın gelişmesi ile birlikte uygulanan alışkanlıklar değişmeye başladı. Bilimsel terimler ile anlatacak olursak bu değişimler vücudumuzun adapte olabileceğinden çok daha hızlı gerçekleşti. Buna bağlı olarak da pek çoğumuz hala belirgin miktarda karbonhidratları tolere edemiyoruz. İnanın bir kişinin kilo problemi var ise ender durumlar dışında asıl sebep budur.

Karbonhidrat intoleransının yanı sıra sağlığımız için çok büyük etkisi olduğunu düşündüğüm iki madde daha var. Bunlar:

1- Neredeyse hepimizde Omega-3 yağ asidi eksikliği bulunmaktadır. Çünkü bu yağ asitleri de bize dayatılan beslenme düzeyinde yeterli miktarda bulunmaz.

2- İkinci olarak da D Vitamini eksikliği.

Bu iki eksikliğin kombinasyonu şeker tsunamisi ile birleşince bizi üzgün ve hasta bir hale getirir ki hemen hemen diğer tüm hastalıklar başlıca sebepleri bunlardır.

Düşük karbonhidratlı bir yaşam tarzını benimsemek otomatik olarak daha fazla yağ tüketimine yol açar ve bu da kilo kaybı ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Yağlar düşmanınız değildir. Asıl düşmanınız olan karbonhidratların yıllar boyu suçladığı, vücudunuzun olması gereken gerçek yakıtıdır. İnsülin ve leptin direnci yüzünden kilo veremediğinizi ve sürekli acıktığınızı unutmayın.

1- Günlük karbonhidrat alımınızı 50gram ve altına düşürün.

2- Şekerli içeceklerden uzak durun. Su için! Çay için! Kahve için!

3 – Çok şekerli meyveler yerine sebzeleri deneyin.

4- Protein alımınızı abartmayın ve sürekli bir şeyler atıştırmayın.

5- Hareket edin! Açık havada yürüyün. Günde on bin adım!

6- Doktorunuza D Vitamini ve Omega 3 değerlerinizi ölçtürüp dengeleyin.

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,

Sencer Bulut

International Sports Nutritionist

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply