Tuz tüketimini azaltmaya yönelik 10 öneri

By  |  0 Comments

Birçoğumuzun düşünmeden yemeklere bol bol serptiği tuz, vücudun baş düşmanı. Tuz yerine baharat, limon suyu, nar ekşisi ya da sirke kullanımına ağırlık vermek tuz tüketimini sınırlamak açısından önemli bir kilit nokta. Liv Hospital Nefroloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerektiğine dikkat çekti.

İşte tuz tüketimini azaltmaya yönelik 10 öneri:

Günde 15 gram tuz alıyoruz

Tuzun azaltılması kan basıncını kontrol altına almanın yanı sıra hipertansiyon gelişimini de önleyebilir. Hipertansiyon sorunu ile karşılaşmamak için yapılacak işlerden birisi de tuzun azaltılmasıdır. Yüksek tansiyon için önemli olan sofra tuzu olarak bilinen NaCl’dür. Batı tarzı beslenmede kişiler günde ortalama 8-9 gram tuz alır. Bu tuzun günde 5 grama düşürülmesi kan basıncının kontrol altına alınmasını kolaylaştırır. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıklarının 2012 yılında yaptığı araştırmaya göre günde ortalama 15 gram tuz alıyoruz. En önemli tuz kaynakları yemek pişirilirken eklenen tuz ve ekmektir.

Yanıltıcı doğal tuzlara dikkat

Piyasada bulunan, yararlı veya doğal olduğu iddia edilen okyanus tuzu, deniz tuzu, kaya tuzu gibi tuzlar da tansiyonu yükseltirler.

Tuz tüketimini azaltacak 10 pratik öneri

– Yemeğin tadına bile bakmadan tuz koymayın. Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız biber, sirke, limon suyu ve değişik bitkilerle yemek tatlandırılabilir.

– Tuzsuz ekmek yiyin. Taze sebze yiyin. Konserve, turşudan uzak durun.

– Yemek pişirirken tuz koymayın, pişirdikten sonra da koymayın.

– Tuzu azaltılmış peynir yiyin.

– Doktor veya eczacıya danışarak yapay tuz kullanabiliriz

– Dışarıda yemek yerken seçici olun

– Nane, kekik, soğan, sarımsak yemeklere tuz olmadan lezzet verir. Etleri sarımsak, sirke, limon suyu ile terbiye edin.

– Sebze, meyveler genel olarak az tuz içerir

– Taze fındık, ceviz, semizotu yemeğe lezzet katar

– Alışveriş yaparken gıda etiketindeki tuz miktarına bakalım.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply