Yeşil kahvenin faydaları ve zararları?

By  |  0 Comments

Son günlerde birçok hastalığa deva olan yeşil kahve mucizesini sizlere sunuyoruz. Yazımızda bu mucizeler nelerdir ve nasıl pişirildiği sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden olan bitkilerdir. Ana vatanı Güney Asayadır. 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için, faydalı etkilerini kaybetmemiştir. İşlenmemiş ve kavrulmamış oluşundan dolayı antioksidan maddeler bakımından bir hayli zengindir. Kafein maddesinin doğal deposu olan yeşil kahve insan metabolizmanı hızlandıran etkilere sahip olduğu için yarım saat içinde tüm beyin faaliyetlerini de hızlandırmaktadır. Aynı zamanda yağ oluşumlarını parçalar ve bağışıklık sistemlerinizi koruma altına alacaktır. İki yönden de yeşil kahve zayıflama sağlayan ve metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori yakmasını sağlar. Çay yaprağına göre 3 kat fazla antioksidan içerdiği için hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Son olarak da yeşil kahveyi sabah ve akşam olarak günde 2 kez içmenizi tavsiye ediyoruz. Fazlası zararlı olacaktır.

Yeşil kahvenin diğer faydaları:

  • Yüksek tansiyonu azaltmada oldukça etkilidir.
  • Diyabeti ölmeyici özelliği vardır.
  • Enerji verir ve size canlılık kazandırır.
  • Yüksek antioksidan etkisiyle serbest radikallerin zararlı etkilerini önler.
  • Metabolizmanızı hızlandırır. Kalori yakımını hızlandırır.
  • İçerdiği kafein ve klorojenik asit sayesinde hızla zayıflatır.

Yeşil kahve nasıl pişirilir

Yeşil kahvenin evde hazırlanışı oldukça basit ve kolaydır. Yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kahve cezveye konulduktan sonra 200 ml sıcak su üzerine ilave ediniz ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Ve yanında bir bardak su ile kahvenizi servis yapabilirsiniz.

Yeşil kahvenin zararları

Yeşil kahve son zamanlarda zayıflama ürünü olarak sıkça çok rastlanan ve kullanılan bir üründür. Ancak aşırı kahve tüketimi vücutta su tutulmasına neden olabileceği için yeşil kahve içilen dönemlerde günde en az 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply